História krytov na radiátory

 
 
 

História krytov na radiátory

Počas mrznúcich zimných dni si užívame pohodu domova v teplých vykúrených miestnostiach. Zamýšľali ste sa niekedy nad históriou radiátorov a vznikom krytov na radiátory?


Prvé ústredné kúrenie založené na hydraulickom systéme bolo pôvodne predstavené Rímanmi. Systém založený na vykurovaní vodou bol navrhnutý v Rusku začiatkom roku 1700. Parou vykurovací systém sa začal používať  až od roku 1830 v Anglicku ako prvý pre guvernéra anglickej banky, aby mohol pestovať hrozno aj v chladnom anglickom počasí.

Radiátory ako ich poznáme dnes vznikli v polovici 19.storočia, niekedy medzi rokom 1850-1870. Nelson Bundy navrhol a vytvoril liatinový dizajn radiátorov, známy ešte dnes. Vynájdením liatinového radiátora sa zaviedlo ústredné kúrenie do mnohých domácností.

Bohatí Angličania si mohli dovoliť špeciálne navrhnuté radiátory, ktoré zodpovedali ich elegantným požiadavkám interiéru. Niektoré z týchto radiátorov boli extrémne dekoratívne a obsahovali špeciálne ozdobné prvky. Boli to práve Angličania, ktorí priviedli módu krytov na radiátory. Ako doplnkový dizajn svojich domovov si začali stavať  rôzne ozdobné mriežky okolo radiátorov a nazvali ich kryty na radiátory.

Takto vznikli prvotné vzory moderných krytov na radiátory. Kryty na radiátory sú do dnešnej doby veľmi populárnym  a vyhľadávaným doplnkom interiéru v Anglicku. Časom sa kryty na radiátory začali objavovať aj v iných štátoch.

V dnešnej dobe domácnosti majú radiátory po celom dome a tradícia krytov na radiátory zostala naďalej zachovaná.

Dnes sa kryty na radiátory vyrábajú v rôznych štýloch, od tradičných s historickými prvkami až po moderné dizajnové štýly.


 

 pear's design ponúka kryty na radiátory v troch prevedeniach:

 štýly krytov na radiátory sú:

Kryty na radiátory sú buď fixné alebo rozťahovacie, ktoré sa prispôsobia šírke radiátora.